איחוד תיקים

מהו איחוד תיקים?

מהו איחוד תיקים? מדוע הליך זה מקל על חייבים רבים? במה כרוך התהליך ומדוע יש המכנים אותו 'מהפכה בהוצאה לפועל'? כיצד הדבר משפיע על ההליכים הביורוקרטיים הסבוכים שבמוסד גבייה זה? האם ישנם מצבים בהם החייב בכל זאת יעדיף שתיקיו יהיו פזורים ולא מאוחדים?

איחוד תיקים

איחוד תיקים הוא חלק מרפורמה שנעשתה במשרד המשפטים בהליכי הוצאה לפועל. במסגרת רפורמה זו, ניתן לרכז את כל הליכי ההוצאה לפועל אצל רשם אחד, בלשכה אחת, גם אם בעבר לשכות רבות ברחבי הארץ פתחו תיקים נפרדים לחייב מסוים. מה המשמעות, ומדוע זה מוגדר מהפכה? משום שבישראל של שנות התשעים והאלפיים חייבים רבים עשו כל מאמץ לדלג על שלב ההוצאה לפועל ולהיות מוכרים ישר כפושטי רגל. מדוע? כי בפשיטת רגל – הליך אחד מסדיר את כל הסיפור: גם גובה את הכסף, גם מטפל בזוכים, וגם נמצא בקשר עם החייב. בהוצאה לפועל לעומת זאת כל לשכה הייתה עד לא מכבר ישות נפרדת לחלוטין.

אם לשכת הוצאה לפועל בבאר שבע, לדוגמה, החליטה להגביל למישהו את חשבון הבנק שלו, והלשכה בנתניה החליטה להפקיע רכוש כלשהו, הסדרת ההגבלות הללו הייתה נפרדת: החייב – לאחר ששילם את חובו היה צריך לטפל באופן נפרד בכל לשכה על מנת להסיר את ההגבלות והעיקולים. במצב של איחוד תיקים – לשכה אחת גם מקבלת את הכסף מסך כל החובות, וגם מחזיקה בכל ההגבלות והעיקולים באופן ישיר.

איחוד תיקים

כיצד ניתן לדעת אם פיזור התיקים או איחוד תיקים ייטיב עמנו כחייבים?

כמו כל דבר בחיים, אין עצה טובה יותר מעצת מומחים, וכאן המומחים הם כמובן עורכי הדין שלכם. הדבר תלוי בעומק הפיזור של תיקיכם, במיקומם הגאוגרפי של התיקים, ובמוסר התשלומים שכל לשכה הטילה עליכם. אם למשל לשכה אחת הגיעה אתכם להסדר שכל תאריך X תשלמו סכום זעיר, ורעותה הגיעה עמכם להסדר שכל תאריך X+n תשלמו סכום זעיר אחר, אולי השארת התיק בפיזור תהיה עדיפה מאשר לבצע איחוד ולשלם סכום גדול בתאריך אחד. מנגד, אם התיקים שלכם הגיעו לנקודת רתיחה, הגבלות ועיצומים החלו להיות מופעלים עליכם, והתיקים ממוקמים גיאוגרפית – בלשכות מרוחקות, רוב הסיכויים שעורך דינכם ימליץ לכם ליישם איחוד תיקים, ולהקל על ההליכים הביורוקרטיים הצפויים לכם.

מהי ההתנהלות המומלצת ביותר עבור חייב בהוצאה לפועל המעוניין למזער את נזקיו?

אנו סבורים כי מומלץ לו לחבור למשרד עורכי דין אשר בקיא בדיני הוצל"פ, והוא יוכל גם להמליץ לו להשתמש בחוקים הביורוקרטיים החדשים של לשכה זו, כמו למשל יישום איחוד תיקים, והוא גם יוכל לבדוק פרטנית כל תיק בנפרד ולפעול לסגירתו במידה והתגלו כשלים בהתנהלות התיק. כזה הוא בדיוק משרדו של דניס גילר, מומחה משפטי לכל הקשור לדיני הוצאה לפועל. משרדו, הממוקם ברמת גן, מספק שירות לחייבים לא מעטים שנקלעו לתיקי הוצאה לפועל, ומסייע להקל את מצבם, בין השאר על ידי
יישום איחוד תיקים.

הליך הוצאה לפועל רגיל, איחוד תיקים או פשיטת רגל: המומחה מסביר

כאשר לקוח פונה אלינו בשאלת הסדר חוב, ברור שאין לנו תשובה בשלוף כל עוד לא חקרנו את מצבו כחייב והגענו לחקר האמת בעניינו. כאן, במשרד דניס גילר, סבורים כי ברוב המקרים, איחוד תיקים יהיה עדיף על פשיטת רגל על אף הדמיון הרב שיש בניהם דה פקטו (אך לא דה יורה): נקיטת מוסר תשלומים אחיד המטופל בלשכה אחת. השוני הוא שאיש עסקים שהוכר כפושט רגל, גם אם נחלץ מהתהליך וקיבל הפטר לחובותיו, ייזכר על ידי הבנקים והגופים העסקיים כמו שהיה כזה בעבר ויזכה ליחס מחשיד. בנוסף, פשיטת רגל הוא הליך שאינו מלחיץ רק בשל התשלום עצמו אלא גם בשל הרושם שצריך להותיר על צוות השיפוט ועל הכונס הרשמי: רושם של אמינות ותום לב. איחוד תיקים בהוצאה לפועל לא מצריך התרת רושם כזה על איש, רק ביצוע תשלומים במועד. עם זאת, כאשר מדובר במעט תיקים, ובפעילות באזורים סמוכים גיאוגרפית – כנראה שיישום איחוד תיקים לא יהיה כל כך רלוונטי. גם לחייב הנמצא במצב מאד קשה, עם הגבלות ועיצומים על חלק ניכר מרובדי חייו זה לא ממש ישנה אם התיקים יאוחדו או יופרדו, וכנראה יהיה כדאי לו יותר ללכת להסדר פשיטת רגל.

לייעוץ מעו"ד דניס גילר בנושא איחוד תיקים בהוצאה לפועל – צרו קשר בעמוד שלפניכם!

 איחוד תיקים