צו עיכוב יציאה מהארץ – בדוק לפני שתיסע

מהו צו עיכוב יציאה מהארץ וכיצד מומלץ לפעול לבטלו? מי רשאי להטיל צו זה, ומיהו הגורם שיהיה לו כדאי לפעול שלא תוכלו לצאת מהארץ? מה חשוב לעשות לפני שנוסעים לחו"ל בהינתן שאתם בחובות, ומדוע גם אם נדמה לכם שאתה חופשיים – כדאי בכל זאת לבצע את הבדיקה? על תרחישים בלתי צפויים ולא נעימים שקוראים בביקורת דרכונים דקה לפני הכניסה ל– GATE.

צו עיכוב יציאה מהארץ הוא צו אשר מנחה שוטרים בביקורות דרכונים בשדות תעופה ונמלים ימיים בינלאומיים, או שומרים במסופי הגבול עם מצרים וירדן – לא לאפשר לאזרח ישראלי לצאת מישראל. האיסור אינו תולדה של צו עיכוב יציאה מהארץהמשטרה אלא של בית המשפט. האחרון מעלה חשד סביר שאזרח המצוי בחובות ינסה לברוח לחו"ל ולא לשלם אותם, וזה מצב שהוא יבקש למנוע בכל מחיר.

צו עיכוב יציאה מהארץ – קווים לדמותו של קורבן שהוצא כלפיו צו זה

  1. חייב מסחרי ביודעין שמעל באמון הציבור – האדם שהכי צפוי כי יוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. מדובר באדם שכבר ניסה להיפטר מחובותיו בעצמו באמצעות בריחה מן הארץ. המקרה הכי מפורסם שארע בישראל בנידון היה ב– 2007 במה שקרוי "פרשת חפציבה": יזם נדל"ן בשם בועז יונה, הבעלים של קבוצת חפציבה, נקלע למשבר כלכלי, אך באותם ימים כבר התחייב למסור לדיירים שרכשו ממנו דירות – את המפתחות. החודשים והשנים חלפו והם מצאו עצמם בלי דירה ובלי מפתח. בועז, שלא התכוון למסור להם את שהבטיח נמלט לאיטליה ונתפס על ידי כוחות ביטחון סמויים. הוא הובא למשפט בישראל. נפסק ב– 17.7.2011 על ידי השופט אליעזר ריבלין כי הוא יפצה את לקוחות הנדל"ן שלו בסכום כולל של 4 מיליון ₪, לאחר ערעור על גזר דין קודם של השופט משה רביד שדן את יונה לסכום כפול מכך.

  1. חייב מסחרי ביודעין – הכוונה היא לחייב שיודע שהוא חייב, אך מבקש לשהות זמנית בחו"ל כאקט של "השקט שלפני סערת החזר החובות". כדאי לברר מול הרשויות האם הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ על מנת שהנושים לא יקלקלו את התוכניות.

  1. חייב ברשלנות – זה יכול להיות גם הבן שלכם או הבת של שכנתכם, או בכלל – אזרח תמים שמעולם לא עסק במסחר, אשר פעם אחת לא שילם חוב לנסיעה בכביש אגרה, או צבר חוב של דו"ח חנייה מזה חודשים רבים. לעתים – רשויות מסוימות שלא רואות כסף מאדם כזה – מתייחסות אליו כמי שלא עתיד לשלם כלל, ולכן מוציאות נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. בפועל, דווקא רוב המקרים הללו אינם תולדה של הפרת חוק מכוונת אלא רשלנית המתבססת על שכחה מן החוב

לא רק עבריינים או חייבים כבדים: גם אתם עלולים להיתקל בצו עיכוב יציאה מהארץ

כל אזרח במדינת ישראל עלול לשכוח לשלם דו"ח, אגרה או תשלום זניח יחסית, ולרוב – הגופים המסחריים (או המוסדיים) להם חייבים את הכסף פועלים אוטומטית, ודורשים צו עיכוב יציאה מהארץ. מומלץ לוודא באמצעות בדיקה יסודית של איש מקצועצו עיכוב יציאה מהארץ שאתם רשאים לנסוע לחו"ל מבלי להיתקל בחסם בלתי מתוכנן זה.

קבוצת דניס גילר: משרד עו"ד שידאג לוודא כי הנך פנוי לנסיעה מבחינת החוק

בין אם אתם חייבים כבדים ובין אם נדמה לכם שלא שילמתם חוב לרשות מסוימת, במשרדו של דניס גילר ינחו אתכם כיצד לבדוק האם קיים או לא קיים לכם צו עיכוב יציאה מהארץ. הופתעתם וגיליתם כי הצו קיים? המשרד מומחה בהסרת החסם, והוא יגבש במהרה כתב טיעון המוכיח כי יש לבטלו. אתם – תוכלו להמשיך בנסיעתכם לחו"ל באין מפריע.

למידע נרחב אודות בדיקה והסרת צו עיכוב יציאה מהארץ פנה למשרד עו"ד דניס גילר בעמוד זה!