עורך דין הוצאה לפועל שאפשר לבנות עליו

הליך הוצאה לפועל הוא דבר שאף אחד לא רוצה להגיע אליו, לא בתור הצד שחייבים לו כספים ("זוכה"), בטח לא בתור הצד החייב ("חייב") ואף לא בתור צד שלישי החייב כספים לחייב בתיק ההוצל"פ ("מחזיק"). מדובר על הליך מנהלי-משפטי שעשוי בהחלט לגרור משמעויות כלכליות ואישיות משמעותיות וארוכות טווח ותמיד רצוי להסדיר חובות ותשלומים באמצעים אחרים. אך כמובן שבמקרים רבים אין מנוס והדרך היחידה להסדרת חובות בין צדדים שונים היא דרך ההוצאה לפועל, עבור מקרים אלו בדיוק קיים עורך דין הוצאה לפועל.

 

משרד עו"ד דניס גילר מתמחה באופן מובהק ומקצועי בתחום המסחרי והאזרחי, בדגש על הליכי הוצאה לפועל והליכי פשיטות רגל. עורך דין דניס גילר התמחה במשרדי עורכי הדין המובילים בתחומים אלו ויצא לדרך עצמאית שכבר גורפת הצלחות רבות עבור לקוחות המשרד, לקוחות המגיעים מכל התחומים העסקיים ומכל צדי המתרס – חייבים, זוכים, בעלי חברות וכיוצא באלו. בהליכים בירוקרטים ומשפטיים כגון תיקי הוצאה לפועל, סגירת תיק הוצאה לפועל, פשיטות רגל ופירוק יש חשיבות מכרעת למקצועיות ודיוק הליווי המשפטי בהליכים השונים ומול שלל הגורמים המעורבים.

 

מה זה הליך הוצאה לפועל – הסבר כללי הכרחי

לפני שניכנס לעובי הקורה בכל הנוגע לשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל, חשוב לעצור רגע ולספק לכם הסבר אודות הליכי ההוצאה לפועל באופן כללי. ההוצאה לפועל (הוצל"פ / Writ of Execution) בישראל היא גוף ממשלתי רשמי, הפועל בלשכות רבות ברחבי הארץ הנמצאות לצד ובמקביל לבתי משפט השלום. הליך הוצאה לפועל הוא למעשה סוג של הליך "אין ברירה" עבור אדם, ארגון או גוף לצורך גביית חוב כלפיו, בצורה של מימוש פסק דין שנפסק לטובת אותו צד בבית משפט או בית דיון מתאים. בישראל, לא כל חוב או כל מוסד רשמי יכול ליישם את פסק הדין באמצעות ההוצאה לפועל, אך במקרים בהם ההליך כן רלוונטי מדובר על סמכות משפטית וחוקית לכל דבר ועניין.

 

ההוצאה לפועל הוקמה גם כדי לסייע לצדדים להגיע לפיתרון באופן יעיל ונכון, אך גם על מנת לאזן בין זכות הזוכה לקבל את הכספים המגיעים לו לבין זכות החייב לכבוד ושמירה על חירותו הבסיסית. עורך דין הוצאה לפועל מבין זאת לעומק ופועל במסגרת זו לכל אורך הדרך.

 

הליכי הוצאה לפועל יכולים להתקיים במקרי חוב כגון אי תשלום שטר משכנתא, אי תשלום שטר חוב (כולל מול חשבוניות למשל) או אי פירעון של המחאה, זאת לצד מקרים רלוונטיים אחרים. תהליכי הוצל"פ אינם נוגעים רק להחזר כספי גרידא של הצד החייב לצד הזוכה, אלא גם למהלכים מורכבים יותר כמו מימוש רכוש של החייב, עיקולים וכן הלאה כפי שנפרט בהמשך. עורך דין הוצאה לפועל הוא כמובן עו"ד המתמחה בחוק ההוצאה לפועל ובהתנהלות היעילה והתקינה מול הרשויות והצדדים השונים בהליכים מורכבים ורגישים אלו.

 

הליכים רלוונטיים להליכי הוצאה לפועל

כפי שנסביר ונראה מיד, הליך הוצאה לפועל עלול בהחלט לגרור מהלכים לא נעימים וקשים עבור הצד החייב, כאשר במרבית המקרים גם הצד הזוכה – לו חייבים את הכספים – לאו דווקא נהנה מכל התהליך הארוך והמתיש הזה (לעומת האפשרות העדיפה של סגירת החוב מלכתחילה באמצעות תשלום כספי "רגיל"). חוק ההוצאה לפועל בישראל מאפשר ליישם כמה וכמה מהלכים כנגד החייב, זאת על מנת לממש את פסק הדין הרלוונטי ולשלם את החובות לזוכים השונים בתיק.

 

  • צו עיכוב יציאה מהארץההוצאה לפועל רשאית למנוע את יציאת החייב מהארץ עד להסגרת החזר החוב המדובר. מהלך זה נועד כמובן למנוע את בריחת החייב לחו"ל והתחמקותו מתשלום החוב. עו"ד דניס גילר עוסק רבות בהיבט זה ויכול לסייע בביטול צווים אלו עבור החייב או במימושם עבור הזוכה.

 

  • עיקול רכוש – ההוצאה לפועל רשאית לעקל לחייב רכוש שונה, זאת על מנת למכור רכוש זה תמורת מזומן וכך להחזיר את החוב או חלקו לגורמים השונים הזכאים לכך מתוקף פסק דין. מן הסתם אי אפשר לעקל את כל רכוש החייב, למשל לא ניתן לעקל רכוש ההכרחי למחייתו.

 

  • עיקול קרקעות ונדל"ן – ההוצל"פ רשאית לעקל גם נכסי נדל"ן וקרקעות (מקרקעין) הרשומים על שם החייב או שהוכח לחלוטין כי הם למעשה של החייב אף שהם רשומים על שם מישהו אחר. גם כאן עורך דין הוצאה לפועל יכול להיות לעזר רב לצדדים בהליך.

 

  • כינוס נכסים – הליך מקביל ומשיק לעיקול, במקום לעקל ולמכור רכוש, ההוצאה לפועל רשאית בתהליך כינוס נכסים לבצע שימוש ברכוש על מנת לייצר הכנסות ורווחים ואי לכך להחזיר את החוב – למשל הפעלת חברה, הפעלת מכונה וכיוצא באלו. את ניהול הרכוש הרלוונטי לכך מבצע נאמן מטעם בית המשפט.

 

  • הבאה בפני בית משפט ו/או מאסר – חייב שלא עומד בתנאי צו ההוצאה לפועל שנקבע לגביו עשוי למצוא עצמו מובא על ידי המשטרה בפני ראש ההוצאה לפועל, כאשר ניתן לאור זאת ובמקרים קיצוניים לגזור על החייב מאסר בפועל לתקופה של עד 7 ימים.

 

כמובן שישנם מהלכים הבאים לזכותו של החייב בהליכי הוצל"פ, למשל התנגדות לביצוע שטר, איחוד תיקים (רלוונטי מאוד במקרים רבים), בקשה להגדרה בתור חייב מוגבל באמצעים, בקשה להכרה בתור פשוט רגל וכן הלאה. בכל המקרים להלן עורך דין הוצאה לפועל הוא איש מקצוע שבהחלט כדאי וראוי להצטייד בו!

 

מתוקף עיסוקו הרב והמורכב בתיקי הוצאה לפועל, עו"ד דניס גילר מטפל במכלול ההיבטים המורכבים והרגישים של מהלכי יישום הוראות ההוצאה לפועל, בהתאם לאינטרסים של הלקוח הספציפי בתיק – הזוכה או החייב לצורך העניין. במקרים רבים וכמו בתחומים משפטיים רבים אחרים, עבודה עם עורך דין איכותי ומקצועי המתמצה באופן מלא בחוק ובנהלים יכולה לעשות את כל ההבדל ולהפוך הליך הוצאה לפועל לנסבל, אפשרי ולמכובד עבור הלקוח.