סגירת תיק בהוצאה לפועל הליך יעיל ונכון המאפשר לצאת לדרך חדשה

 

הליך הוצאה לפועל הוא הליך משפטי סטטוטורי לגביית חוב של אדם כלפי נושיו, בעקבות פסק דין רלוונטי. מדובר על הליך שכמובן אינו נעים או רצוי עבור חייבים וגם לא עבור הזוכים (הנושים להם חייבים כסף), אך לעיתים הוא בלתי נמנע. מבחינת החייב בתיקי הוצאה לפועל, המטרה המרכזית והמשמעותית היא סגירת תיק הוצאה לפועל, תוך הסדרת נושא החוב שלו באופן היעיל והמתאים ביותר עבורו.

 

אם אתם מחפשים שירותים משפטיים בהקשר להליכי הוצאה לפועל ושאר היבטים לגבי חובות אישיים או עסקיים, אנחנו במשרד עו"ד הוצאה לפועל דניס גילר מתמחים בדיוק בתחומי פעילות אלו ומציעים ניסיון רלוונטי עשיר לצד הצלחות מוכחות במגוון תיקים ומקרים. נשמח לעמוד לצידכם ולרשותכם עד להשגת התוצאות האופטימאליות האפשריות.

 

בין הקלות ושינויים בתיק לבין סגירתו

נדגיש כי בהליכי הוצאה לפועל נגד חייבים, ניתן להשיג הקלות מסוימות או שינויים באופן התנהלות התיק. כך למשל ניתן לבקש ואף לקבל הפחתת צו תשלומים חודשי, ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ, איחוד תיקים, ביטול הגבלות בבנק, ביטול עיקול משכורת ביטול עיקולים וכן הלאה. אך אין בהקלות ושינויים אלו ביטול של תיק ההוצל"פ. רק החלטה רשמית ומוסדרת של סגירת תיק הוצאה לפועל מסיימת מבחינת הצדדים השונים את העניין ולשם יש לחתור מבחינת התנהלות משפטית, הן מצד החייב והן מצד הזוכה.

כך גם השהיית הליכים בהוצאה לפועל אינה זהה כלל ועיקר להליך הסופי והמועדף של סגירת תיק הוצאה לפועל.

 

מתי נסגר תיק הוצאה לפועל?

  • סגירת תיק הוצאה לפועל מתבצעת אוטומטית בנקודת הזמן בה יישום פסק הדין הרלוונטי הסתיים ו/או כשהחוב בתיק הוחזר במלואו לנושים. במקרה זה הסגירה מתבצעת ללא צורך בהגשת בקשה.
  • ניתן לבקש סגירה של התיק כאשר הצדדים המעורבים הגיעו להסדר והסכימו לסגור את התיק.
  • כאשר לא מבוצעות בתיק פעולות לאורך תקופה, רשם ההוצאה לפועל יכול לסגור את התיק.

 

אלו התיאורים "היבשים" למקרים בהם תבוצע סגירת תיק הוצל"פ, אך במקרים מסוימים החייב יכול להשתמש בטענת "פרעתי" מתוקף סעיף 19 בחוק ההוצאה לפועל ולטעון בפני לשכת ההוצל"פ כי שילם כבר את חובו לזוכה. כמובן שטענת "פרעתי" חייבת לבוא עם סימוכין לתשלום החוב ותצהיר לגבי אמיתות הטענות. רשם ההוצאה לפועל יכול במקרה כזה להחליט על סגירת התיק או על קיזוז חלק החוב שאכן שולם כבר בעבר. חשוב להדגיש כי במהלכים אלו של הפעלת סעיף "פרעתי", כמו גם במכלול ההיבטים האחרים של תיק הוצאה לפועל, רצוי מאוד להיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בתחום, דוגמת עו"ד דניס גילר. התנהלות ללא עו"ד הוצאה לפועל עשויה לגרום לדחיית בקשות אפילו אם הן מוצדקות, למשל מטעמים של מסמכים חסרים, כשל בעת חקירת הנגד של עורך דינו של הצד השני בתיק או אפילו חוסר יכולת לשכנע את רשם ההוצאה לפועל בנכונות טענותיכם.

 

נקודות חשובות

  • במקרה של פירעון החוב שלא דרך ההוצל"פ, הזוכה חייב לדווח על כך ללשכה מיידית.
  • החייב יכול להגיש בקשת סגירת תיק הוצאה לפועל כאשר פרע את חובו במלואו ו/או כאשר ביצע את כל הגדרות פסק הדין.
  • לחייב זכות להגיש התנגדות לביצוע שטר שמשמעותה כמו ערעור על פסק הדין והחלטות התיק.
  • לחייב זכות להגיש בקשת התנגדות לתביעת סכום קצוב ואם ביהמ"ש יקבל את ההתנגדות התיק יסגר.

 

כמובן שבכל אחת מהנקודות להלן כמו גם בסעיף הקודם, עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל יכול לשפר משמעותית את הסיכויים לסגירת התיק.