פושטי רגל: איך יוצאים מהבור

להיות בחובות – אין הרבה דברים מומלצים פחות. הלחץ, החרדה, המועקה – אלה משפיעים על איכות החיים שלנו. כאשר החובות האלה תופחים והופכים לעיקולים, הצ'קים חוזרים, הבנק מתקשר, הספקים כועסים והנושים זועמים, הדרך לקריסה כלכלית מוחלטת קצרה.
מסיבה זו רבים שנקלעים לחובות פונים להליך פשיטת רגל בתקווה לבנות את החיים שלהם מחדש ולקבל בסופו של דבר צו הפטר שיסדיר את החובות ויסיר מעליהם את הסנקציות הרבות הקבועות בחוק כלפי אנשים שנמצאים בהליך פשיטת רגל.

מה הם האיסורים והגבלות על פושטי רגל?

פשיטת רגל היא קרש הצלה לחייבים, אולם מלבד יתרונותיה היא גם מכריחה את החייבים לשלם מחיר לא פשוט. האיסורים וההגבלות המוטלות על פושטי רגל פוגעות בחופש התנועה, בפרטיות, במוניטין האישי והעסקי ועוד.
הפגיעה הזו כוללת, יש להודות, ממד משפיל. כונס הנכסים שולל חירויות וסמכויות, הנאמן מנהל את הנכסים לטובת הנושים, העצמאות נפגעת ולעיתים גם המעמד בתוך המשפחה.
להלן רשימה חלקית של סנקציות הננקטות כלפי פושטי רגל:
עיכוב יציאה מהארץ: אם בית המשפט חושש שפושט הרגל יברח מהארץ וישאיר את חובותיו מאחור, הוא יכול להורות על עיכוב יציאה מהארץ. ביטול עיכוב יציאה מהארץ הוא חלק מההליך המתקיים בניסיון להוציא צו הפטר.
הגבלות על ניהול חשבונות הבנק: פושטי רגל מוגדרים בבנק, על פי חוק, כלקוחות מוגבלים. מלקוחות מוגבלים יש להיזהר, ויש לכך השלכות בכל ביצוע פעולה בבנק. כמובן שאי אפשר לפתוח חשבון בנק חדש ולהתנהל כאחד האדם
הגבלות על שימוש בכרטיס אשראי: ללא אישור מקדים מהנאמן, לא ניתן להשתמש בכרטיס אשראי. האישור הזה יכול להגיע במספר הגבלות על הסכומים והשימושים בכרטיס. זאת ועוד, הנאמן יכול להורות לחברת האשראי לסיים את חוזה ההתקשרות. ההגבלות האלה רלוונטיות לכל בני המשפחה שמתנהלים מהחשבון שעל שם פושט הרגל.
איסור פעילות בתאגיד: זו סנקציה עסקית לא פשוטה, שכן לא ניתן לייסד אגיד, להיות חבר בו או אפילו לשאת במשרה בתאגיד, ללא אישור בכתב של בית המשפט או הנאמן. לעיתים אף נמנע קשר עקיף או ישיר כבעל עניין בתאגיד בכל צורה שהיא.
אובדן פרטיות: פושטי רגל חשופים לפיקוח, חקירה ומעקב, בהתאם לצורך שקובע בית המשפט. שורה של יחידות יכולות לקחת חלק במעקב הזה כדי להתחקות אחר כל הצעדים של פושט הרגל במטרה למנוע העלמת נכסים ופעילות פלילית אחרת. כמו כן, בית המשפט יכול להוציא צווים לתפיסת נכסים, פנקסים, מסמכים ועוד כדי לקדם את סילוק החוב כלפי הנושים.
בשורה התחתונה, מדובר באובדן שליטה על החיים. אז מה עושים? למי פונים?

אודות משרד עו"ד גילר

עו"ד דניס מילר הקים את משרד עו"ד גילר על מנת להעניק לחייבים ולנושים ייצוג משפטי מקצועי ויעיל. המשרד צבר ניסיון רב והוא בעל מומחיות מרשימה בשורה של נושאים הקשורים לפשיטת רגל. הטיפול בתיק מתחיל מרגע קבלת התיק, על מנת לקבל תמונה מלאה ככל הניתן על הסיכונים והסיכויים שבכל אחת מדרכי הפעולה הקיימות לחייבים.
כמו כן, במשרד מתמחים בניהול משא ומתן עם נושים – נקודה קריטית על מנת לסיים את ההליך מהר ככל הניתן ולקבל צו הפטר שמשמעותו שחר של יום חדש עבור החייבים.
על מנת לצלוח את התקופה הקשה הזו כדי לצאת לדרך מהר ככל הניתן ולהתכונן בצורה מקסימלית לכל הצפוי בזמן זה. על ידי ניהול נכון של התיק והיחסים מול הנושים, ניתן להשאיר את האפיזודה הזו מאחור.
בהצלחה!